BLOCKCHAIN PLATFORMU

MANGIR

Tek bir algoritma veya platforma bağlı kalmadan, amaca yönelik tasarlanan ve kodlanan bu blockchain, bir çok algoritmanın en faydalı yönlerini tek bir çatı altında toplamaktadır.

Güçlü matematiksel işlem gücü sayesinde, ASIC cihazlara karşı korumalı ve sadece işlemci üzerinden AES-NI desteğiyle çalışmakta olan Mangır, sağlık, finans, veri madenciliği gibi bir çok uygulama alanında test edilmiştir.

Gizlilik ilkesine ve hızlı işlem zamanlarına, mevcut çözümlere göre daha az enerji ile daha çok işlem gücüne erişebilen bir altyapıya sahiptir. Siber güvenlik, blockchain ve tokeneconomics alanlarında uzman kişilerden oluşan teknik ve danışman ekiplerin uzun süren çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu yeni nesil blockchain uygulaması, dünyadaki mevcut blockchain çözümlerine oranla daha etkili olmaya aday.

Bizi Yakından Tanıyın

Teknoloji Hakkında

MANGIR (MNG), her ne kadar günümüzün teknolojik ve bilimsel ilerlemenin doğrultusunda geçmişimizde kalan bir isim olsa da şanlı Türk tarihinin değiştirilemez bir ögesi olmuştur.

Bu bağlamda MANGIR (MNG) geçmişimizin değerlerini ve güncel bilimsel, teknolojik gereksinimleri potasında eritmeyi kendine vazife edinerek Türk mühendisler tarafından tasarlanmıştır.

TEKNOLOJİ

Özellikler

Mangır’ı farklı kılan özelliklerden birkaçı:

Anonim Para Transferi
Herhangi bir cüzdanın adresine gelen paranın sistemdeki bütün kullanıcılar tarafından eşit ihtimalle yollanmış olması gerektiğini belirtmektedir.
Güvenli Dağıtılmış Sistem
Madencilerin sistemdeki oy haklarındaki oran Cryptonote algoritmasında güvenli şekilde kullanılarak sistemin üçüncü şahıslar tarafından suistimal edilmesini önler
Düzenli Emisyon Eğrisi
Sistemde bulunan madencilerin sayısına bağlı olarak değişkenlik gösteren bir yapıdadır, bu mekaniğin değişken olması, sistemi ve madencileri korur, dolayısıyla sistemin ömrü güvence altındadır.
Esnek Değişkenler
Mangır’da kullanılan parametelerin değişken özellikte olması, gerekli olan esnekliği kriptoparaya sağlar ve resmi referans sahibi istemcileri ortadan kaldırır. Resmi referans sahibi istemcilerin sistemin değişkenlerinde değişiklik yapma hakkının herhangi bir üçünü şahıs ya da kuruluşta olmaması güvenlik açısından gereklidir.
Altıgen Blok Veri Yapısı
Veri yapısı eşi benzeri olmayan altıgen blok yapısı ile oluşturulmuştur.
Yeşil Enerji Madenciliği
Yeşil enerjiyi doğrudan paraya dönüştürmenin bir yolu icat edildi.
Wallet Versiyonlarımız

MNG Wallet

Wallet versiyonlarımız tamamlandıkça ilgili linklerde yerini alacaktır.

icon
WINDOWS

 • Windows 7 (32 / 64-bit)
 • Windows 8, 8.1, 10 (32 / 64-bit)

icon
LINUX

 • Linux 64-bit .deb
 • Linux 32-bit .deb
 • Linux 64-bit .rpm

icon
MAC OS X 64-bit

Mac

 • (Yakında)

icon
ANDROID

Andriod

 • (Yakında)

İndirilebilir Dökümanlar

Dosyaları İnceleyin

Aşağıda Mangır blockchain ile ilgili detaylı bilgi edinmek için hazırlanan dokümanları bulabilirsiniz.

doc
S.S.S
doc
ICO (Hazırlanıyor)
doc
White Paper
doc
Gizlilik Sözleşmesi
Zaman Çizelgesini İnceleyin

Yol Haritası

Yol haritasındaki hedefleri yakalamak için ekibimiz detaylı, planlı ve ciddi bir çalışma yürütmektedir. Yol haritası ile ilgili planlamayı aşağıda görebilirsiniz.

2018 İlk Çeyrek
ŞUBAT - MART
 • ICO Birinci aşama başlangıç ve bitiş.
 • ICO İkinci aşama başlangıcı
2018 İkinci Çeyrek
NİSAN - MAYIS - HAZİRAN
 • ICO İkinci aşama bitişi
 • ICO Üçüncü aşama başlangıç ve bitiş.
 • MNG TOKEN hakedişleri.
2018 Üçüncü Çeyrek
TEMMUZ - AĞUSTOS - EYLÜL
 • Mangır Blockchain başlangıcı.
2018 Dördüncü Çeyrek
EKİM - KASIM - ARALIK
 • Mangır ekosistem ve kullanım alanlarının genişletilmesi.
 • Kişisel Mangır cüzdanı
  (WINDOWS/MAC/LINUX)
2019 İlk Çeyrek
OCAK - ŞUBAT - MART
 • Mobil Cüzdan
2019 İkinci Çeyrek
NİSAN - MAYIS - HAZİRAN
 • Blockchain Güncellemesi
 • Uluslararası Konsorsiyum başvurusunun tamamlanması.
S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda Mangır ile ilgili sık sorulan soruları ve yanıtlarını inceleyebilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz farklı bir soru varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

MANGIR kelimesinin kökeni Moğolca’dan gelmektedir. Nakit, gümüş ya da altın para anlamına gelen mungun/mongon kelimesinden Türkçemiz’e geçmiştir. Osmanlı Devletinde basılan bakır sikkeler ise mangır ve hatta renginden dolayı kızıl mangır olarak adlandırılmıştır. Mangır, dirhem olarak adlandırılan para biriminin dörtte birine tekabül edecek şekilde tasarlanıp piyasada aktif olarak kullanılmaktaydı. Dış kaynaklı olduğu düşünülen sahtecilik ve manipülatif aksiyonlar sonucunda tedavülden kaldırılmıştır. Geliştirilen özgün blokzincirimiz üzerinde yeniden günümüz imkanlarıyla kurgulanan MANGIR, bu defa dijital bir yapıda ve manipülasyonlara teknik olarak korunaklı bir şekilde yeniden bu coğrafyada hayat bulacaktır. MANGIR(MNG), her ne kadar günümüzün teknolojik ve bilimsel ilerlemenin doğrultusunda geçmişimizde kalan bir isim olsa da şanlı Türk tarihinin değiştirilemez bir ögesi olmuştur. Bu bağlamda MANGIR(MNG) geçmişimizin değerlerini ve güncel bilimsel, teknolojik gereksinimleri potasında eritmeyi kendine vazife edinerek Türk mühendisler tarafından tasarlanmıştır.

Kendine ait blokzinciri uygulamasına sahip MANGIR, piyasadaki örneklerinin aksine, ARGE sonucu ve ihtiyaca yönelik olarak tasarlanmıştır. Sadece bir kriptodeğer yaratma gayesiyle çıkan klon örnekler ve MANGIR, felsefi açıdan aynı kategoride tutulmamalıdır. Blokzinciri gibi sofistike bir teknolojiyi başka alanlara uyarlayabilmek için tüm teknik detaylarını keşfetmek ve bunların üzerine bilinmeyeni bulmak ana amaçtır. Nasıl çalıştığı bilinmeden ama logo ve isim değiştirerek üretilen klon kriptodeğerler yerine bilim ve bilginin asıl değer olduğuna inanan MANGIR ekibi, yapılmazı yapmayı amaçlamıştır. Geliştirme sürecinde bilimsel metodoloji harfiyen izlenmiş ve tüm bulgular kayıtlanmıştır. Bu kayıtlar, kulaktan dolma ve hiç bir dayanağı olmayan kişisel yorumlar yerine kullanılmış ve baz alınmıştır. Bir çok ölü yola girilmiş ve deneyim kazanılmış olup, bu deneyimler ışığında yazılım en mükemmel haline erişmiştir. İhtiyaçlara yönelik en optimal çözüm bulunmuş ve uygulamaya elverişli, geleceğe dönük modüller eklenmiştir. Bu ihtiyaçları karşılayabilecek ve güvenilir başka bir örneğin bulunaması üzerine, kriptodeğerler arasında az rastlanacak bir yaklaşım sergilenmiştir.

Cryptonote gibi gelişmiş ve daha kompleks algoritmalar incelenerek avantaj ve dezavantajlar analiz edilmiştir. Analizler sonucunda en ideal seçenekler belirlenmiş ve denemelere başlanmıştır. 3 yıldan uzun bir süredir ARGE faaliyetleri yürütülen özgün bir blokzinciri algoritması ve omurgası kodlanmış ve MANGIR bu platform üzerine kurulmuştur.

Avantajlar ve dezavantajlar ışığında, başarmak istenilen teknik hedefe uygun hiç bir örneğin olmaması ve henüz Türk zekası ve mühendisliğiyle geliştirilen başka bir uygulamanın bulunmaması. Önde gelen ve kendini ispatlamış blokchain algoritmaları, MANGIR vizyonunda yer alan gelecek blokzinciri uygulamalarına elverişli değildir. Sağlık bilgilerin saklanması, merkezi olmayan haberleşme platformu gibi bir çok projeyi hedefleyen MANGIR, araştır kopyala anlayışı yerine, uzun ve meşakatli yolu seçerek kendi uygulamasını yapmaya bu sebeplerden gitmiştir.

Kriptoparaların gündelik hayatlarımızda aktif olarak kullanılması için başlatılan MANGIR projesi, reel sektörde güvenilir bir dijital değer olarak kullanıma sunulmuştur. MANGIR, hizmet ve madencilik ürünlerini almak için kullanılabileceği gibi, sadece MANGIR ile satışa sunulacak özel donanımların ticaretinde de, aranan bir değer haline de gelmiştir.

ADEM